Stiri
Un nou model Ford la Craiova
Ford va fabrica la Craiova un model care nu există în prezent în portofoliu, un motor Ecoboost şi urmaşul lui Transit Connect.
Pe 11 august s-a aflat la Bucureşti o delegaţie Ford Europe, din care a făcut parte fostul preşedinte John Fleming, care părăseşte Europa pentru a se întoarce în SUA pe postul de vicepreşedinte executiv pentru producţia la nivel global al Ford Motor Company. În locul lui Fleming vine Stephen Odell, cu care a mai lucrat până acum doi ani de zile. În cadrul unei discuţii cu jurnaliştii, Fleming a anunţat cele trei proiecte care urmează la Craiova.
Astfel, anul viitor, probabil în septembrie, se va lansa un nou model de dimensiuni mici, neaflat în prezent în portofoliul Ford şi a cărei producţie ar trebui să ajungă la aproximativ 150.000 de unităţi pe an. Deşi nu a fost nominalizat un nume, este vorba cel mai probabil de B-Max, un monovolum de clasă mică. Oricum, Fleming declara că “urmăresc cu atenţie ceea ce scrie presa internaţională despre noul model” şi se bucură că anticipaţiile ce apar sunt foarte îndepărtate de produsul real. În 2012 va urma noua generaţie Transit Connect şi tot în 2012 va debuta producţia unui motor cu trei cilindri din familia Ecoboost, de cilindree mică, cu injecţie directă, turbosupraalimentat.
Conform lui Fleming, în prezent se caută furnizori români pentru subansamble şi chiar există un spaţiu predestinat acestei tip de activităţi pe platforma de la Craiova, unde sunt deja integrate câteva companii de acest tip. Din producţia totală de la fabrica din Craiova, oficialii Ford estimează că 80% va fi destinată exportului. Legat de 2012, anul când, iniţial, Ford trebuia să încheie proiectul de la Craiova, John Fleming a declarat că în urma discuţiei cu preşedintele Traian Băsescu şi primul ministru Emil Boc s-a ajuns la înţelegerea ca termenul să fie amânat cu un an, până în 2013, fără nici o penalizare. Statul român a preferat ca Ford să investească banii decât să-i dea pe penalizări.
În 2013 fabrica de la Craiova va avea o capacitate de producţie anuală de 300.000 de autovehicule şi 350.000 de motoare. Aşteptările lui Fleming în ceea ce priveşte volumul real de producţie realizat în 2013 este în jur de 225.000 autovehicule pe an, dar cifra depinde de foarte mulţi factori, în special situaţia economică globală din acel moment. De anul viitor, pe parcursul următorilor doi ani, la Craiova se vor mai angaja încă 3.500 de persoane pentru a susţine proiectele anunţate.
"Proiectul Craiova este unul extrem de important pentru noi. Sunt fericit că am păstrat toţi angajaţii, chiar şi în această perioadă de criză. Ceea ce am apreciat încă din primul moment la Craiova a fost calitatea oamenilor şi proprietatea intelectuală", a declarat John Fleming, fostul şef al Ford Motor Europe.
Alte stiri din categoria Stiri
Julbo Bivouak, protecţie maximă pentru ochi
În mod tradiţional am învăţat să asociem ochelarii de soare cu marea, soarele şi sezonul cald. Paradoxal aproape dacă ne raportăm la aceste credinţe “populare”, ochii au mult mai multă nevoie de protecţie iarna.
Citeste mai mult
Land Rover Freelander 2
În limita stocului disponibil, la achiziţionarea unei ediţii speciale Freelander 2 se acordă reduceri de 5.150 EUR fără TVA pentru cutia de viteze manuală şi de 5.130 EUR pentru cea automată.
Citeste mai mult
Apple, model pentru lumea auto
Ce legătură are Apple cu industria auto? E simplu. Preşedinţii marilor companii, oficialii acestora dar mai ales...
Citeste mai mult
|
Kia Sorento (2003 - 2006)
Unghiurile de trecere adecvate şi convingătoarea soluţie clasică a şasiului separat de caroserie cu suspensie independentă faţă şi punte rigidă spate au fost argumentele primei generaţii Sorento.
Citeste mai mult
|
|
|